Czym jest posadzka antyelektrostatyczna?

W branży elektronicznej panuje niesłuszne przekonanie, że wystarczający stopień ochrony przed ESD (ang. Electrostatic Discharge) można osiągnąć poprzez stosowanie prostych zabezpieczeń. Jest to jednak błędne myślenie. Często bowiem wyposażenie, które posiadamy jest niewystarczające, a dodatkowych form zabezpieczeń poszukujemy zbyt późno, np. w wyniku zniszczenia układów scalonych lub negatywnej oceny przeprowadzonego audytu. Warto zatem zabezpieczyć się przed powstaniem szkody i odpowiednio przygotować pomieszczenia. Podstawowym zabezpieczeniem jest odpowiednia posadzka antyelektrostatyczna.

Posadzka z ochroną ESD

Podstawą prawidłowego funkcjonowania strefy ochronnej EPA (ang. Electrostatic Protected Area) jest odpowiedni system podłogowy. Posadzka antyelektrostatyczna ma za zadanie odprowadzić ładunki elektrostatyczne gromadzące się na pracowniku i elementach wyposażenia danego pomieszczenia. Antyelektrostatyczna posadzka powinna być dobrana do konkretnego miejsca, w którym będzie się znajdować.

Warto wiedzieć, że posadzki wylewane zbudowane są na bazie żywicy epoksydowej, która jest izolatorem, a za ich antystatyczne właściwości odpowiedzialne są dodatki przewodzące. Alternatywą dla posadzki wylewanej są wykładziny podłogowe, które można stosować wyspowo.

Cechy posadzek antyelektrostatycznych

Rezystancja upływu do uziemienia nie jest jedyną istotną cechą posadzki ESD. O jej jakości można się przekonać wykonując pomiary napięcia generowanego przez ciało człowieka podczas chodzenia metodą zwaną Walking Test.

Oferta posadzek antyelektrostatycznych jest dość bogata. Niestety, niewiele z nich odznacza się odpowiednią jakością. Najczęściej technologia ich wykonania nie gwarantuje utrzymania przez lata parametrów na odpowiednim poziomie. Warto podkreślić, że posadzka antyelektrostatyczna wymaga odpowiedniej konserwacji i nie może być myta przy użyciu zwykłych środków czystości. aby prawidłowo ją konserwować, należy zaopatrzyć się w dedykowane tego rodzaju posadzkom środki myjące.