Wybór posadzki antyelektrostatycznej

Wybór optymalnego antyelektrostatycznego systemu podłogowego to niełatwa decyzja. Co więcej, okazuje się, że niektóre rodzaje podłóg mogą przysparzać nam niemałych problemów. Dlatego tak istotne są regularnie wykonywane przez Koordynatora ESD pomiary. Są one cennym źródłem informacji na temat skuteczności elementu ochrony, jakim jest posadzka antyelektrostatyczna.

Cena posadzki antyelektrostatycznej zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy zdecydować, czy interesuje nas wykładzina ESD, czy też posadzka epoksydowa. Na nasz wybór powinny mieć też parametry konkretnej posadzki, jej producent oraz jakoś wykonania.

Wykładzina ESD czy posadzka epoksydowa?

Powszechnie stosowane wykładziny ESD bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem ładunków gromadzących się na człowieku. Potencjał elektrostatyczny powstający wskutek tarcia podeszwy obuwia o podłogę zostaje rozproszony przez warstwę wierzchnią wykładziny i zanim zdąży skumulować się na człowieku zostaje odprowadzony przez spodnią warstwę przewodzącą.

Przemysłowe posadzki epoksydowe nie umożliwiają niestety objętościowego rozpraszania ładunków. Wynika to z faktu, że żywica jest izolatorem, a za właściwości antyelektrostatyczne odpowiada dodatek w postaci przewodzących włókien.

Wykładziny ESD wypadają lepiej w testach skuteczności, ale są mniej wytrzymałe mechanicznie. Posadzki epoksydowe są trwalsze, ale wymagają utrzymywania należytej czystości i większego nadzoru ze strony Koordynatora ESD.